Czujnik SPS30 - Zapylenie w Ralinie II

Przejdź do treści
Za notą katalogowa firmy Sensirion:

Czujnik SPS30 Cząstek Stałych (PM) to przełom technologiczny w optycznych czujnikach PM. Jego zasada pomiaru opiera się na rozpraszaniu
laserowym i wykorzystuje innowacyjną technologię odporności na zanieczyszczenia firmy Sensirion. Ta technologia, w połączeniu z wysokiej
jakości i trwałymi komponentami, umożliwia dokładne pomiary od pierwszego uruchomienia przez cały okres jego życia przekraczający osiem
lat. Dodatkowo, zaawansowane algorytmy Sensirion zapewniają doskonałą dokładność dla różnych typów cząstek stałych i o mniejszych
rozmiarach. Sortowanie według wielkości, otwiera nowe możliwości wykrywania różnych rodzajów pyłu środowiskowego i innych cząsteczek.
Dyfrakcja laserowa i zaawansowane algorytmy pozwalają na dokonywanie dokładnych pomiarów stężenia masowego (μg/m3) i stężenia liczbowego (ilość cząstek/cm3) różnego rodzaju pyłów. Dolna granica wykrywalności wynosi 0,3µm.

Czujnik podaje:
1. Stężenie masowe: PM1,0, PM2,5, PM4 i PM10
2. Stężenie liczbowe: PM0,5, PM1,0, PM2,5, PM4 i PM10
Czujnik wykorzystuje rozproszone światło laserowe do obliczenia ilości cząstek, ich wielkości i stężenia. Podstawowymi komponentami czujnika są: źródło światła skierowane na cząstki, element służący do mierzenia światła rozproszonego przez cząstki oraz układy elektroniczne przetwarzające i analizujące dane wyjściowe z elementu pomiarowego.

Czujnik SPS30 wykorzystuje technologię laserową do wykrywania i pomiaru pyłu zawieszonego o stężeniu cząstek stałych PM0,5, PM1, PM2,5, PM4 i PM10. Alternatywną technologią oferowaną na rynku jest ledowe źródło światła. Poniżej przedstawiono różnice pod względem jakości sygnałów i pomiarów między technologią laserową a ledową.

Wiązka laserowa jest skupiona na małej powierzchni a co za tym idzie plamka światła jest mała i posiada dużą gęstość mocy. Pojedyncza cząstka rozprasza dużą ilość światła i w związku z tym zwraca odpowiadający jej wielkości sygnał. Zbyt duże czastki (powyżej 10μm) mogą być wykluczone z odczytu masy.

Plamka światła LED przekracza wielkość cząstek a dodatkowo gęstość mocy jest mała - ilość światła rozpraszanego przez cząstki jest mała, w związku z czym sygnały od poszczególnych czastek sumują się i nie ma możliwości rozróżniania ich wielkości a zbyt duże cząstki nie mogą być wykluczane z odczytu.
Wróć do spisu treści